Ma feltett egy kérdést az akupunktúrás kezelőm – minthogy megbeszéltük, hogy egyikünk sem jó semmiben –, hogy egy éven belül miben tervezünk sikereket elérni? Én a zenét mondtam, illetve, hogy nem hobbiból gitározok 8,5 éve. Mondtam, hogy már sok zenét is írtam.
KEZELŐ: Oké, hogy sok zenét írtál, de el is tudod játszani?
Na, itt álljunk meg, mert az eljátszás az más kérdés. Sokat agyaltam, és vélhetően sok zeneszerző meg fog rám orrolni, hogy elárulom a titkot, de megteszem. Tehát leírom, hogy hogyan kell profi zenét csinálni.
Nem árt, ha a zeneszerző rendelkezik valamilyen hangszeres tudással, de nem kötelező. A lényeg, hogy mindenképp szerezzünk be egy dobókockát! Zeneszerzés előtt találjuk ki, hogy milyen kulcsban akarjuk írni. Az egyszerűség kedvéért beszéljünk csak violinról, és basszusról. Ez a hangmagasság miatt fontos. Én most a példa kedvéért a szokványos violin-kulcsot választom. Amint ez megvan, találjunk ki egy hangnemet a dalhoz. Bármilyet. Én random módon G-dúrra gondoltam, de tényleg bármilyen lehet. (nota bene: az utolsó hang a „H”, tehát „J” dúr pl. már nincs).
Majd kezdődhet a zeneszerzés: tényleg csak a példa kedvéért egy 6 hangból álló dallamot írok. Először gondoljunk megint egy hangra!
Gondolj! Gondolj!
Hopp! Megint a „G-re” gondoltam. Ez nem túl kreatív. Nézzük meg, hogy a „G” hang bennevan-e a G-dúrban. Erre javaslom mondjuk a Google-t.
…
Szerencsénk van! A „G” hang pont bennevan a G-dúrban. Második lépésben tekintsük meg, hogy hogyan lehet alterálni a hangunkat. G-dúrban a G hang alapjáraton csak G, illetve félhanggal leszállított módban van. Tehát a Gisz elsőre kilőve. A dobókockának 6 oldala van. Tehát dobunk: 1-3-ig Fisz (Gesz) hang, 4-6-ig marad G. Dobok: 5; tehát marad. Következő dobással meghatározom a hangmagasságot így (violin-kulcsban vagyunk):
1-2: kis
3-4: 1 vonalas
5-6: 2 vonalas
A haladó zeneszerzők ismét beszólhatnak, hogy több hang van, de most az amatőrökkel foglalkozok.
Dobok: megint 5, tehát az első hangom egy 2 vonalas G.
Most megint gondolok egy hangra, legyen F. A G-dúrban az F csak Fisz formájában fordulhat elő (most az alaphelyzetről beszélek). Ezért a dobás: 1-6 Fisz.
Dobok: 3; tehát a hangom Fisz. Kidobom a magasságát: 3; tehát 1 vonalas Fisz.
Harmadik hang: legyen D, ami nem változik, tehát 1-6 D. Dobok: 4. Tehát D. Kidobom a magasságát: 5; tehát 2 vonalas D.
Negyedik hang: legyen A, ami nem változik, tehát 1-6 A. Dobok: 2. Tehát A. Kidobom a magasságát: 3; tehát 1 vonalas A
Ötödik hang: megint A, ami nem változik, tehát 1-6 A. Dobok: 5. Tehát A. Kidobom a magasságát: 2, tehát kis a.
Hatodik hang, legyen megint G, csak az izgalom kedvéért, mert az lehet Fisz (Gesz) is. Dobok: 2. Tehát a hangom egy Fisz. Kidobom a magasságát: 3; tehát 1 vonalas Fisz.
A végeredmény tabulatúrában (gitárra):
E -3--------------
H ------3---------
G --------2------
D ---4---------4--
A----------------
E -----------5----
Az én fülemnek nem tetszik, de ez nyilván szubjektív. Valamint, ha valaki zenét szerez, és nem tetszik neki, ne keseredjen el! Végülis Vivaldi idejében is több volt a nem-Vivaldi, és valahogy kidobta a 4 évszakot.
Ha valami valakinek nem vili, kérdezzen nyugodtan! Jó szórakozást!
Valakiket érdekel